لاکژری

ریشه‌ی لاکژری را باید در تمامی پدیده‌های جهان و خلقت، و از آغاز تمدن بشری جست. اصالت، کیفیت، هنر و خلقت عناصر جدایی ناپذیر این مفهومند که خود جلوه ‌گر تهذیب و پالایش، و نه تظاهر و خودنمایی است. فراتر از قلمرو «داشتن»، موضوع لاکژری دامنه «بودن» را می‌پیماید و آرزو را برای عده‌ای و شناخت و احترام را برای عده ای دیگر به ارمغان می آورد. لاکژری، محصول صلح است و به جامعه آرامش ارزانی می‌دارد. مفهوم لاکژری قدمتی به اندازه زندگی بشر دارد، درک مفهوم لاکژری امکان مدیریت هر چه موثرتر آن را فراهم می‌آورد.

ساعت مکانیکی را اختراع "گره‌ گشا" نامیده اند. از آنجایی که ساعت‌های آفتابی و ساعت‌های آبی با سرما و رسوبات موجود در آب از کار می‌افتادند، ساعت های مکانیکی بهترین ابزار سنجش زمان به حساب می‌آمدند. در جوامع آن دوره، زمان از طریق مذهبیون و کلیسا اعلام می‌شد اما با گسترش شهرها، بی نظمی‌های زمانی پدیدار شد. جامعه بشری، نیازمند وسیله سنجش قابل اعتماد و مناسب‌تری برای همگان بود، تا اینکه ساعت‌های مکانیکی خلق شدند. ساعت‌های آبی از میان برچیده شدند ولی ساعت‌های آفتابی، برای مدت زمانی کمک حال سنجش مکانیکی زمان بودند. بدین ترتیب، ساعت‌های مکانیکی روز به روز مقبول‌تر شده و نیاز به وقت شناسی را ترویج می‌کردند، تا جایی که همه شهرها تقاضای نصب ساعت مکانیکی داشتند. با گذشت زمان اعتقاد و اعتماد به تکنولوژی بیشتر می شد و ساعت مکانیکی نشانگر پیوسته منظمی از حرکات غیر پیوسته شد. نظم نوین زمان، از این طریق در جامعه برقرار شد و زمان به عاملی مستقل تبدیل گردید. استفاده از ساعت مکانیکی در همه جا گسترش یافت و این امکان فراهم شد که حاصل کار افراد با فاصله‌های زمانی سنجیده شود. سنجش دقیق زمان در تاریکی شب و فصول مختلف امکان پذیر شد و برای اندازه‌گیری زمان دیگر نیازی به نور خورشید نبود. اصطلاح وقت طلاست در ذهن انسان از همان جا متبلور شد.

یک ساعت فقط یک وسیله اعلام زمان نیست. مدیریت اندازه گیری و سازماندهی زمان همواره عملکردی است وابسته به قدرت. در عین حال اعلام زمان برای پادشاهان و نجبا تنها مربوط به بهره گیری از مکانیزم‌های برتر نبوده، بلکه شکل، طراحی، مواد مصرفی و سنگ‌های ارزشمند به کار رفته در وسایل اعلام زمان تحولی شگرف در هنرهای دستی ایجاد کرده که بر تمام جنبه‌های هنر نیز تأثیرگذار بوده است.

امروزه ساعت‌های نفیس بازتاب دهنده‌ی سیمای درون افراد هستند، به خصوص هنگامی که یک ساعت بیشتر برای مقاصد زینتی به کار برده شود، می‌تواند صاحبش را به طبقه‌ی خاص فرهنگی و اجتماعی مرتبط کند. در چنین حالتی، زیبایی تنها به عقربه‌ها و عناصر مکانیکی ساعت محدود نمی‌شود بلکه زیبایی بصری، ظرافت و جواهرات به کار رفته در ساعت نیز خودنمایی می‌کنند. هر ساعت می‌تواند بیان کننده‌ی نکته‌ای در مورد سازنده و دارنده‌ی خود باشد. به علاوه يك ساعت نفیس حامل مجموعه‌اي از ارزش‌هاي فنی و در عین حال احساسي است؛ زیرا هر ساعت نفیس حاصل هنر دست استاد کاران ماهری است که سالها برای کسب این تجارب زمان صرف کرده اند. از همین رو ارتباط احساسی قوی‌تری میان فرد با ساعتی که به دست می‌کند برقرار می‌شود .

فرهنگ پایه‌های اصلی هنر منحصر به فرد ساعت سازی را شکل داده است، در سال‌های اخیر این صنعت چه از دید مفهومی و خلاقیت در نوآوری و چه از جنبه تجاری بسیار گسترده شده است. به طور اخص، برندهای Haute Horlogerie (ساعت سازی نفیس) همراه با رشد جهانی، ظرافت و ذات متنوع خود را شکوفا کرده اند.