ساعت سازی نفیس

ساعت سازی نفیس (Haute Horlogerie)

تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است تا مفهوم ساعت سازی نفیس و تراز اول تعریف گردد. ساعت سازی نفیس متعلق به دنیای لاکژری است، جایی که فرهنگ، اصالت، خلاقیت و نوآوری سنگ بناهای تخصص و همچنین معنای واقعی برتری و تمایز هستند.

در این راستا، کمیته‌ ای متشکل از کارشناسان، توزیع کنندگان، روزنامه نگاران، متخصصان و کلکسیونرها، که تمامی آنها در زمینه‌ی ساعت سازی نفیس و تراز اول دارای جایگاهی ویژه هستند، "ساعت سازی نفیس" را چنین تعریف کرده اند: ( البته این تعریف بیش از اینکه یک تعریف علمی به شمار رود، یک اصل هدایت کننده است؛ مفهومی که هدف یک برند، یک ساعت ساز یا تولید کننده مستقل را بیان می‌کند.) عنوان "ساعت سازی نفیس " بیانگر قرن ها سابقه، تاریخچه ای زنده و پویا، فرهنگی غنی و خاص، اخلاق حرفه‌ای، مهارت دیرپای صنعتگران و اشتیاق و علاقه‌ای سوزان است.

به طور خلاصه ساعت سازی نفیس، پرورش آگاهی و دانش فنی است. در حالی که ساعت سازی نفیس ریشه در گذشته های دور داشته و حاصل سنتی است، ولی با این حال مصمم و به طور مداوم رو به آینده دارد. ارزش‌های این صنعت یعنی "تحقیق، نوآوری، پیشرفت و آموزش نسل‌های جدید" گواه محکمی پیشرفت است. همان قدر که افراد توانگر و صاحب سبک مورد توجه این صنعت هستند، به همان اندازه هم توجه به نسل جوان در اولویت قرار دارد زیرا آنها تنها افرادی هستند که می‌توانند فرهنگ خاص یک محصول استثنایی را وارد زندگی کنند.

موسسه ساعت سازی نفیس (Foundation de la Haute Horlogerie: FHH)

این موسسه با نام اختصاری FHH”" در سال 2005 به دست Audemars Puiget، girard perregaux و گروه Richemont در ژنو تاسیس شد تا ساعت سازی نفیس را در سطح بین المللی ارتقا دهد. به عنوان بنیادی که در ژنو تاسیس شد، این موسسه در تار و پود سوییس ریشه کرده است. و پس از آن، هدفش نفوذ در دنیا و کشف قلمروهای جدید برای ساعت سازی نفیس است. ساعت سازی فنی و فوق العاده نفیس، اعتبار خود را مدیون تخصص، مهارت و نوآوری است. این موسسه با فعالیت‌های خود، ارزش‌های ساعت سازی نفیس را که عبارت است از خلاقیت، فرهنگ و سنت احیا کرده و ارتقا می‌دهد.

این ارزش‌های معنوی در محصولات به شکل محسوسی تجلی پیدا کرده‌اند. محصولاتی که بالاترین استاندارد کارایی، مهارت و اعتبار را دارند. محصولاتی که تولید برندهای نام‌آور هستند یا حاصل کار افراد ماهر، ذوق و استعداد صنعتگران هستند و از طریق زنجیره‌ای از برترین‌ها از ابتدا تا انتها تولید و توزع می‌شوند. در یک ساعت نفیس، از شکل‌گیری ایده تا توزیع، در سراسر مراحل توسعه و تولید، کیفیت در درجه‌ی اول اهمیت قرار می‌گیرد. برای تضمین عنوان "ساعت نفیس" (Fine Watch)، صرف‌نظر از این که محصول در تعداد محدودی تولید می‌شود یا بخشی از یک مجموعه است، یک محصول باید مجموعه‌ای از شرایط را دارا باشد:

  • می‌بایست موتور آن حد بسیار بالایی از کارایی فنی را به نمایش گذارد. باید با بالاترین استانداردهای کیفیت، اصالت، اعتبار و اثرگذاری طراحی گردد، توسعه یابد و تولید شود.
  • هر یک از اجزا می‌بایست به طور تمام و کمال و با بیشترین توجه به کوچک‎‌ترین جزییات ساخته شود.
  • باید به طور ماهرانه از مواد گرانبها، نادر و نفیس یا مواد نوآورانه استفاده شود.
  • باید دارای زیبایی شگفت انگیز باشد و سطح خارجی آن (قاب، صفحه نمایش، بند) نشان دهنده‌ی خلاقیت، ابتکار، اعتبار و منحصر به فرد بودن باشد.
  • یک ساعت نفیس و تراز اول می‌تواند حاصل کار یک مزون یا تولید کننده‌ی معروف، یک کارگاه هنری مدرن یا ساعت ساز ماهر، یک برند که در بخش ساعت سازی نفیس و تراز اول سرمایه‌گذاری کرده است یا یک سازنده‌ی موتور ساعت باشد.

    پس از رعایت این استانداردها می توان یک ساعت را "نفیس" یا "لاکژری" دانست. برندهای معتبر و مرجعی چون ژژ-لوکولتر، زنیت، شوپارد، آی دبلیو سی، تگ هویر، ادمار پیگه، هرمس و دهها برند و موسسه دیگر، FHH را در فعالیت های خود حمایت می کنند.